مدیریت بحران و پدافند غیرعامل
۱۳۹۷ سه شنبه ۲۴ مهر
پدافند غيرعامل
پدافند غيرعامل يا دفاع غيرعامل به مجموعه اقداماتي اطلاق مي گردد كه به كارگيري جنگ افزار نياز ندارد و با اجراي آن مي توان از وارد شدن خسارات مالي به تجهيزات و تاسيسات حياتي و حساس نظامي و غيرنظامي و تلفات انساني جلوگيري نموده و يا ميزان اين خسارات و تلفات را به حداقل ممكن كاهش داد. اقدامات پدافندغيرعامل شامل پوشش، پراكندگي، تفرقه و جابجايي، فريب، مكان­يابي، اعلام خبر، قابليت بقا، استحكامات، استتار، اختفاء، ماكت فريبنده و سازه­هاي امن مي­باشد. در پدافند غيرعامل تمام نهادها، نيروها، سازمانها، صنايع و حتي مردم عادي مي­توانند نقش موثري ايفا كنند.


كارگروه پدافند غيرعامل ارتباطات و فناوري اطلاعات :
به منظور اجراي فرامين مقام معظم رهبري و فرماندهي كل قوا و اجرايي شدن سياست­هاي كلي نظام در حوزه پدافند غيرعامل و همچنين اجراي مواد 198، 199 و 201 قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه كشور در اين خصوص، طراحي و اجراي برنامه ­ها و اقدامات مناسب پدافندي از سوي كليه دستگاه­هاي اجرايي كشور اعم از لشكري، كشوري و بخش خصوصي لازم و ضروري است. در اين راستا جهت ايجاد هماهنگي بين دستگاه­هاي مختلف در سطح استان براي مقابله با تهديدات و شرايط اضطراري، كارگروه پدافند غيرعامل ارتباطات و فناوري اطلاعات استان در تاريخ             به رياست مدير كل محترم اداره كل ارتباطات و فناوري اطلاعات استان تشكيل شد. اعضاي كارگروه شامل استانداريها، نيروهاي نظامي، نيروهاي امنيتي، شركت ارتباطات زيرساخت، شركت مخابرات، دانشگاهها، اداره كل پدافند هستند.
 
پدافند غيرعامل در فضاي سايبري:
پدافند غيرعامل در فضاي سايبري بر آن است تا با كاهش آسيب پذيري­ها و ايمن سازي زيرساخت­­هاي سايبري كشور، افزايش بازدارندگي و توليد قدرت پاسخگويي به تهديد در حوزه سايبر، تداوم فعاليت­هاي ضروري سايبري و ديگر اقدامات و اهداف، از فضاي سايبري كشور دفاع نمايد.

تهديدات سايبري:
1- توقف سرويس دهي
يكي از اوليه ترين تبعات يك تهاجم سايبري، توقف سرويس دهي است كه مي­توان با اقدامات پيشگيرانه آن را به تاخير انداخت.

2- توقف زيرساخت
در اين تهاجم سايبري، خدمات رساني و گردش امور زيرساخت متوقف شده و از كار مي افتد.

3- تخريب زيرساخت
اين تهاجم بيشترازطريق بدافزارهاي خاص و ويژه­اي انجام مي­گيرد كه مي­تواند بخش مهمي از زيرساخت را از بين برده و حتي تا انفجار و آتش سوزي ادامه يابد.

4- تهديد امنيت ملي
اين تهديدات امنيت ملي را به خطر مي­اندازند.در اين نوع تهديدات، روش برخورد و شناسايي تهديد بسيار جدي مي­باشد.

تهديدات سايبري عليه كشور:
1- سطح فردي
هرگاه سطح تهاجم و تهديد عليه كشور، محدود به يك فرد خاص مانند هكر و يا متجاوز شود، سطح امنيت و تدابير مقابله با آن نيز بايستي متناسب با آن باشد.

2- سطح اجتماعي
هنگامي كه تهاجم توسط يك گروه هكري انجام شود و يا امنيت سايبري بخشي از اجتماع به خطر بيفتد مي­توان با اتخاذ تدابير كاركردي و مهم از بروز و پيشرفت آثار تهاجم سايبري پيشگيري نمود.

3- سطح امنيت ملي
در اين سطح حتي مي­تواند در حد يك دولت به عنوان پشتيبان حمله شناخته شود. در اين دسته از تهاجمات، زيرساخت­هاي حياتي كشور مورد هدف قرار مي­گيرد.
تاریخ به روز رسانی: 1397/01/20
تعداد بازدید: 69
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
آدرس : شهركرد، بلوار كاشاني، ستاد دانشگاه، ساختمان شماره 1
كدپستي :8815713471           تلفن :-038
                   دور نگار :-038
                       
تاریخ بروز رسانی 1397/07/24
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
Powered by DorsaPortal