بیمارستان سیدالشهداء فارسان
۱۳۹۸/۴/۳۱
دل نوشته های فرهنگی

زاويه ديد

 كلمات مي تواند ما را بسيار هيجان زده، متأثر يا خوشحال كند. پس دقت كنيم كلماتمان را در جهت مثبت و زيبا كردن افكار و احساساتمان به كار ببريم.چيزي كه نحوه زندگي انسانها را مشخص مي كند، تفسير و نوع ديدشان نسبت به وقايع بيروني است نه خود آن وقايع .                                        

 سرمنشأ مثبت انديشي از باورهاي ما مي آيد. باورها و اعتقادات هر فرد و نوع برداشتش از زندگي و وقايع آن است كه او را به سمت و سوي خوشبختي و يا بدبختي مي برد.هر اتفاقي كه در زندگي ما پيش مي آيد از نظر ما يا خوشايند است يا ناخوشايند. پس هرامري مي تواند باعث خوشحالي و خوشبختي ما و يا باعث ناكامي و ناراحتي ما شود.مثبت انديشي به ما كمك مي كند كه بتوانيم تغييرات مفيدي در رفتار، گفتار، كار و زندگي خود ايجاد كنيم .

كلمات نيز تأثير بسياري بر افكار و احساسات ما مي گذارند. كلمات مي تواند ما را بسيار هيجان زده، متأثر يا خوشحال كند. پس دقت كنيم كلماتمان را در جهت مثبت و زيبا كردن افكار و احساساتتان به كار ببريد.

به كاربردن واژه ها و عبارات تأكيدي مثبت در زيباتر شدن افكار و اعمال ما و بهبود كيفيت زندگيمان تأثير بسيار زيادي دارد و باعث ايجاد شور و شوق در زندگي مي شود. مثل اين جمله: «من شايسته موفقيت هستم و هميشه به اهدافم مي رسم.»

هيچگاه مشكلات و سختيهاي زندگيتان را لعنت و نفرين نكنيد. اين فكر كه دنيا سرشار از مشكل است را دور بريزيد و در عوض هرگاه موقعيت نامطلوب يا مسئله ناخوشايندي در زندگيمان پيش آمد، به دنبال راههاي مثبت و طلايي براي حل آن مسائل باشيد. به كار بردن اين روش باعث ايجاد رضايت در شما و حل شدن مسائل زندگيتان به گونه اي مثبت و خوب مي شود.

نحوه اظهار نظر كردن در مورد ديگران و كارهايشان نيز بسيار مهم است. سعي كنيد سريع و منفي در مورد چيزي اظهار نظر نكنيد. ابتدا در مورد آن فكر كنيد بعد نظر خود را از جنبه مثبت مطرح كنيد تا تأثير بيشتري بر مخاطبتان داشته باشد.

 در اطراف همگي ما افراد منفي بافي هستند كه با افكار و گفتار منفي شان سعي دارند، باعث تضعيف روحيه ما شوند. سعي كنيد تا حد امكان با چنين افرادي همنشين نشويد.

بسياري از مردم افكار منفي را در زندگيشان مد نظر قرار داده و به آنها بها مي دهند. حتي در صحبتهايشان با يكديگر مدام از سختيهاي كارشان، كم خوابيهاي شبانه، نداشتن استراحت گله مي كنند و همين امر تأثير منفي بر فكر آنها گذاشته و باعث خستگي و نااميدي شان مي شود.

مطمئن باشيد كه اطرافيانتان هيچ علاقه اي به شنيدن سخنان منفي شما ندارند. سعي كنيد در مورد جنبه هاي مثبت زندگي و كارتان براي ديگران صحبت كنيد. زيرا شنيدن آنها مي تواند براي ديگران هم جالب باشد.

اگر به تمام لحظات زندگيمان فكر كرده و آنها را مروركنيم، مي بينيم كه در طول زندگي لحظات خوشايند و لذت بخش زيادي براي ما رخ داده است. پس چرا به جاي فكر كردن به لحظات شاد و زيباي زندگيمان به لحظات سخت فكر كنيم؟

فراموش نكني كه افكار منفي مي تواند يك روز سفيد را خاكستري نشان دهد و افكار مثبت حتي يك روز خاكستري را زيبا و سفيد مي كند.

به طوركلي مثبت انديشي و افكار منفي هر دو به صورت مسري از فردي به فرد ديگر سرايت مي كند. شما مي بايست سعي كنيد به جاي اينكه اجازه دهيد افكار منفي ديگران بر شما تأثير بگذارد و روحيه شما را تضعيف كند، با گفتار مثبت خودتان انديشه ها و افكار مثبت را به ديگران منتقل كنيد و به آنها بياموزيد كه افكار منفي شان را كنار گذاشته و انديشه هاي مثبت را جايگزينش كنند. با اين كار شما مي توانيد هم به اطرافيان خود كمك كرده و هم روحيه مثبت انديشي خود را تقويت كنيد.هرگاه حادثه ناراحت كننده اي در زندگيتان پيش آمد، به جاي اينكه مأيوس و نگران شويد، آن را به فال نيك گرفته و به اين فكر كنيد كه قطعا” راه ديگري براي سعادت و خوشبختي شما گشوده شده و مي بايست آن راه را بيابيد.

سعدي در بيت زير به زيبايي اين موضوع را بيان مي كند:

«خدا گر به حكمت ببندد دري / به رحمت گشايد در ديگري»

روابط عمومي بيمارستان سيدالشهداء(ع) فارسان  

 

 
تاریخ به روز رسانی:
1396/11/21
تعداد بازدید:
3141
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:9
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس: فارسان- بلوار آيت ا... خامنه اي روبروي پمپ بنزين 
دورنگار: 37225074-038       تلفن : 37227333-038

تاریخ بروز رسانی 1398/04/31
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal