بیمارستان شهداء لردگان
۱۳۹۸ جمعه ۲۴ آبان
ایمنی بیمار

 

ایمنی بیمار:

مدل هفت گام ایمنی شامل: استقرار فرهنگ ایمنی، تعهد و حمایت مدیریت ارشد از مقوله ایمنی بیمار، استقرار مدیریت خطر و استفاده از اصول آن در کلیه فعالیتها، تشویق در گزارش وقایع، استفاده از نظرات و تجربیات بیماران و جامعه در مقوله ایمنی بیمار، ارتقای فرآیند یادگیری و به اشتراک گذاشتن تجربیات و درسهای حاصله از آن بین سازمانهای ارائه دهنده خدمات درمانی و استفاده از روشهای مناسب جهت جلوگیری از خطاهای پزشکی میباشد.

مساله ایمنی بیمار جز یکی از مهمترین موراد مورد توجه نظام‌های سلامت بخصوص در کشورهای توسعه یافته می‌باشد و این امر سبب گردیده که سایر کشورها در این خصوص اقداماتی را انجام دهند. آمارها حاکی از آن است که درصد غیر قابل اغماضی از بیماران در مواجهه با سیستم‌های بهداشتی بخصوص بیمارستان‌ها دچار عوارض و صدمات ناشی از ارائه خدمات می‌گردند و مشکلی بر مشکلات اولیه آنها افزوده می‌شود, اما فعالیتهای سیستمیک و نظام مندی در جهت کاهش این موارد بخصوص در کشورهای در حال توسعه موجود نمی‌باشد. بنابراین پیشنهاد سازمان بهداشت جهانی و سازمان‌های پیشرو در این خصوص ایجاد یک نظام جامع سیستمیک مبنی بر فرآیندهای ارتقای ایمنی بیمار جهت کاهش این عوارض و پاسخگویی مناسب به افراد صدمه دیده می‌باشد که از طریق استقرار فرهنگ ایمنی بیمار و ایجاد سازوکارهای مناسب سازمانی امکان پذیر می‌باشد. این امر موجب کاهش هزینه‌ها، افزایش رضایتمندی در بین مشتریان و ایجاد یک جامعه سالم خواهد گردید . تعاریف مختلفی از فرهنگ ایمنی بیمار ارائه شده است. فرهنگ ایمنی ماحصل ارزش‌های فردی و گروهی، نگرش‌ها، ادراک‌ها، صلاحیت‌های و الگوهای رفتاری است که تعهد، روش و مهارت یک سازمان را از نظر مدیریت ایمنی بیان می‌نماید.

با توجه به اینکه جهت استقرار فرهنگ ایمنی بیمار بایستی نگرش‌ها و باورهای درونی کارکنان بخش درمانی تغییر یابد این مهم نیز نیاز به یک بازه زمانی مناسب و فعالیتهای مشخص دارد. هرچند که مقوله ایمنی بیمار می‌تواند بعنوان یک طرح استراتژیک در زمینه نگرش مدیران ارشد در سازمان مطرح شود، اما بدون تغییر باورها و نگرش‌های عمیق کارکنان نظام سلامت امکان استقرار نظام اثربخش و کارا ایمنی بیمار امکان پذیر نخواهد بود. به عبارت دیگر اگر به طور جزیی‌تر به این مقوله نگاه کنیم ویژگی‌های یک فرهنگ ایمنی کارامد شامل تعهد مدیریت ارشد در خصوص بحث و یادگیری در مورد خطاها، مستند نمودن آنها و بهبود ایمنی بیماران،    تشویق به کارگروهی، کشف خطرهای بالقوه، بکارگیری سیستم‌هایی برای گزارش‌دهی و تحلیل رویدادهای نامطلوب، و مورد تشویق قراردادن کارکنانی که به بهبود ایمنی بیماران کمک می‌نمایند، می‌گردد. در واقع با ارتقای فرهنگ ایمنی بیمار می‌توان تعهد بلند مدت سازمان را در جهت ارتقای کیفیت و بهبود ایمنی بیمار ایجاد نمود.

 

تاریخ به روز رسانی:
1391/08/27
تعداد بازدید:
3118
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس : لردگان- ميدان شهرداري- بلوارپرستار- بيمارستان شهداء
كدپستي :8891635133 
دورنگار : 35224440 تلفن : 5-35224442-038
تاریخ بروز رسانی 1398/08/24
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
A+ A-
Powered by DorsaPortal