مدیریت روابط عمومی
۱۳۹۸/۱۲/۲
1397/09/28
زولپيدم، داروي بدون نسخه نيست
وبدا؛ مدير اداره نظارت بر دارو و مواد مخدر معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكي شهركرد گفت: زولپيدم دارويي است كه چندين سال است مصرف آن به عنوان آرامبخش و خواب آور در ميان جوانان، ورزشكاران، دانشجويان و دانش آموزان رواج پيدا كرده است اين در حالي است كه زولپيدم به هيچ عنوان داروي كم عارضه اي نيست.
به گزارش وبدا به نقل از روابط عمومي معاونت؛ دكتر حميده رضوي افزود: متاسفانه باور عمومي بين جوانان اين است كه مصرف اين دارو كاملاً بي خطر و بدون عوارض است و منجر به اعتياد نمي شود در صورتيكه ماجرا كاملاً متفاوت است و موارد متعددي از اعتياد به اين دارو گزارش شده است.
وي تصريح كرد: در حقيقت اعتياد به اين دارو را مي توان به عنوان يك اعتياد مدرن قلمداد كرد و در موارد متعدد افرادي ديده شده كه بدون مصرف زولپيدم، حتي قادر به ادامه زندگي روزمره نيستند.
اين كارشناس معاونت غذا و دارو هشدار داد: نه تنها زولپيدم آن داروي به ظاهر كم عارضه سابق نيست، بلكه سوء مصرف و مصرف خودسرانه آن عوارض متعددي مثل اختلال حافظه، رفتارهاي عجيب و لجام گسيخته، اختلال خواب، اختلال شناختي، اعتياد و بعضا مواردي از مرگ مشكوك را به دنبال داشته است. يافته ها حكايت از آن دارد با توجه به توانايي زولپيدم در برداشتن مهارهاي ذهني، شباهت عملكردي به الكل دارد و هنگامي كه در دوزهاي بالا استفاده شود مي‌تواند سبب عوارض فراواني شود. 
دكتر رضوي در پايان خاطر نشان كرد: بر خلاف باور ابتدايي و آنچه در ميان برخي جوانان مشهور است، اين دارو سبب ايجاد تحمل، وابستگي و اعتياد مي‌شود و لازم است مانند ساير اعتيادها مورد توجه قرار گيرد ضمن اينكه هرگونه ارايه اين دارو بدون نسخه و تجويز پزشك خلاف مقررات دارويي كشور بوده و قابل پيگرد قانوني است.
تعداد بازدید:
1075
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:2 تعداد کل امتیازها:143
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal