حوزه ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۸/۱۱/۲۹
1391/06/18
رئيس سازمان نظام پزشكي استان چهارمحال و بختياري:

به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي شهركرد: دكتر جاويد با بيان اينكه هم اکنون نسخه (2-0 ) پزشک خانواده در استان در حال اجراست.افزود: از نقاط مثبت طرح احياي نقش پزشک عمومی است که این سالا کم رنگ شده بود، همچنین بار مراجعات غیر حضوری مردم به پزشکان متخصص به طور چشم گيري كاهش پيدا خواهد كرد.

وي اظهار داشت: در صورت باقی ماندن پزشک خانواده طی سالیان سال وی شناخت کامل از بیمار وسابقه بیماری آن پیدا کرده و در تشخیص زود هنگام و معالجه به موقع و ایجاد اعتماد بین بیمار و پزشک کمک خواهد کرد.

دكتر جاويد، حذف هزینه های بیمار برای دریافت خدمات درمانی را از دیگر مزایای اجرای برنامه پزشک خانواده شهری بر شمرد.

وی با اشاره به اينكه، در حال حاضر دفترچه های متعددی در اختیار مردم است به گونه ای که تعداد دفترچه بیمه بیشتر از کل جمعیت کشور است و این به معنای دارا بودن چند دفترچه توسط برخی از افراد است و اجرای برنامه موجب یک پارچه کردن خدمات درمانی و امکان ارائه خدمات بهتر به مردم را فراهم می نماید. تصریح کرد: با ایجاد زیرساختها و اجرای صحیح برنامه ديگر شاهد چنين مسائلي نخواهيم بود.

وی اجرای برنامه پزشک خانواده شهری در استان را خوب و شایسته دانست و افزود: با ایجاد زیر ساختهای لازم در این برنامه شاهد تحول عظیمی در حوزه سلامت استان خواهیم بود.

وی یادآور شد، هرگونه بی توجهی نسبت به فراهم آوردن زیرساختهای لازم علاوه بر ایجاد مخاطره در اجرای برنامه در سالیان متمادی و تاخیر در اجرای صحیح آن ممکن است منجر به عدم اجرای برنامه گردد.

دکتر جاوید گفت: اگر چه دغدغه کاهش هزینه های بهداشتی و درمانی عامل ارائه چنین برنامه ای در کشور بوده است . اما عدم به کارگیری پزشکان و نظام پزشکی به عنوان کارشناسان و خادمین برنامه، روند اجرای برنامه را دچار مشکل خواهد کرد.

وی تشکیل بیمه سلامت ایرانیان را يكي از شرایط اولیه اجرای برنامه عنوان کرد و افزود: قطعاً عدم تشکیل آن در اجرای برنامه اختلال ایجاد مي كند.

به گفته وی، از 6 میلیارد تومان بودجه پیش بینی شده که طبق قانون هر 3 ماه یک چهارم آن باید فراهم شود با گذشت 5 ماهه نخست سال هیچ بودجه برای اجرای برنامه پرداخت نشده است و این امر می تواند به برنامه آسیب وارد نماید.

رئيس سازمان نظام پزشكي چهارمحال و بختياري یادآور شد، در این برنامه هر پزشک 2500 بیمار را تحت پوشش می گیرد که با توجه به جمعیت کشور با ادامه این روند بدون احتساب پزشکان فارغ التحصیل آینده ، قریب به 50 هزار نفر از جمعیت 80 هزار نفری پزشکان عمومی کارخود را از دست خواهند داد.

همچنین تفاوت درآمدی پزشکان خانواده شهری با پزشکان خانواده روستایی و پزشکان شاغل در اورژانس به گونه ای است که باعث خالی شدن روستاها و اورژانس ها از پزشکان شاغل کنونی خواهد شد.

وي در خصوص مسئله حق انتخاب تصريح كرد: در طرح پیش بینی شده پزشک منتخب در 5/1 کیلومتری محل سکونت فرد باشد مگر اینکه توسط کمیته استانی پزشک خانواده مجوز تغییر یا جابه جایی صادر شود که توجیه پذیر نیست چراکه توزیع پزشک در منطقه یکنواخت نیست همچنین به لحاظ توانمندی پزشكان یکسان نسیتند .

به گفته دكتر جاويد تا كنون زیر ساخت نرم افزاری ، کامپیوتر و ارتباط اینترنت فراهم نشده است، همچنین میزان کار پیش بینی شده بیشتر از حد توان پزشکان است و قسمت عمده کار پزشک صرف کار منشی گری می شود.

از سوی دیگر حاکم شدن قانون همه یا هیچ در برنامه به گونه ای که در صورت شرکت در طرح کلیه هزینه ها پرداخت در غیر این صورت همه هزینه ها را بیمار باید پرداخت نماید به نظر می رسد بايد در چنین طرح بزرگی فرصت حق انتخاب به بیمار داده می شد که در صورت عدم شرکت در طرح و اقدام به درمان در خارج از طرح همین هزینه که حدود 70 درصد است را پرداخت می کرد.که در این طرح کاملاً این حق از بیمار گرفته شده است.

خارج شدن پزشکان متخصص از استان به دلیل امکان گرفتن ویزیت آزاد در سایر شهرها بیشتر برایشان فراهم است را از ديگر مواردي بر شمرد كه نيازمند توجه ويژه مسئولين اجرايي طرح است .

وی از مسئولین خواست از تعجیل در اجرای برنامه بپرهیزند و با ایجاد زیرساختها این برنامه را به شکل صحیح اجرا نمایند.

تعداد بازدید:
46
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس:شهركرد، بلوار كاشاني، ستاد مركزي دانشگاه
كدپستي:8815713471      تلفن:5-33330061-038
تاریخ بروز رسانی 1398/11/28
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal