حوزه ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۸/۱۲/۳
1391/09/09
مصرف الکل ، اعتیاد جسمی و روحی را به دنبال دارد
 

شاكري با اشاره به مضرات سوء مصرف الکل و اعتیاد به آن بر سلامت فرد افزود: اضطراب، افسردگی و عدم اعتمادبه نفس را از علل گرايش به الكل در افراد به ويژه جوانان عنوان كرد. و افزود: افرادی که تحت فشارهای روانی هستند، به اشتباه برای رهایی از فشارها و برای به دست آوردن آرامش، به مصرف الکل روی می‌آورند.

وي ادامه داد:  این افراد به تصور خودشان با این کار می‌توانند حداقل چند ساعتی از شبانه روز را با بی خیالی طی کنند، غافل از اینکه این تازه شروع دردسر واقعی برای آنان است. لحظات اول پس ازمصرف، ممکن است فرد را دچار نوعی احساس رهایی و به اصطلاح سرخوشی کند، ولی به مرور اثرات مخرب روانی الکل در بدن بروز می‌کند.

وبه گفته وي، اتانول یکی از داروهای اعتیاد آور محسوب می‌شود.و  افزایش مقدار مصرفی آن به منظور ایجاد اثر مطلوب، ممکن است موجب ایجاد تحمل و وابستگی فیزیکی شود. افراد معتادبه آن ممکن است به مقدار ثابت مشروب بنوشند، بدون اینکه مست شوند. دراین صورت، یک نوع وابستگی جسمی و روانی در آنان به الکل به وجود می‌آید که قطع مصرف آن، نشانه‌های ترک را به صورت تحریک پذیری زیاد، تشنج، حالات بی‌قراری یا عصبانیت، بی‌خوابی، بی‌اشتهایی، عرق کردن و استفراغ ظاهر می‌سازد.

شاكري اظهار داشت: الکل به عنوان داروی اعتیاد اور، قدرت ایجاد وابستگی جسمی و روانی  در افراد مختلف را دارد.

شاكري يادآور شد، الکل برروی سلامت هر فردبه طور متفاوت تاثیرگذار است.و حتی یک جرعه کوچک آن هم می‌تواند مضرباشد.

کار‌شناس مسئول بهداشت روان اجتماعی مرکز بهداشت استان چهارمحال و بختیاری با بيان اينكه مصرف الکل زمانی مشکل ساز می‌گردد که سلامت خود شخص و یا دیگران را درمعرض خطر قرار دهد .بر لزوم اجتناب زنان از نوشيدن الكل در زمان بارداري و شيردهي تاكيد كرد.

بر اساس اين گزارش، آمارهای بین المللی نشان می‌دهد که تعداد معتادان به الکل درجهان ۱۰ برابر معتادان به مواد مخدر است، این تهدید شامل تمامی کشور‌ها از جمله ایران است.همچنين سالانه حدود 2 و نيم ميليون مرگ به واسطه مصرف الكل در جهان اتفاق مي افتد.

تعداد بازدید:
120
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس:شهركرد، بلوار كاشاني، ستاد مركزي دانشگاه
كدپستي:8815713471      تلفن:5-33330061-038
تاریخ بروز رسانی 1398/12/03
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal