حوزه ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۸/۱۲/۳
1392/09/12
پنهان كاري ايدز موجب افزايش ابتلا شده است
گزارش خبرنگار وب دا؛‌ وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي اعلام كرد: پنهان كاري در خصوص ايدز موجب افزايش ابتلا شده و مي شود.

دكتر سيد حسن هاشمي در مراسم روز جهاني ايدز گفت: متاسفانه بايد گفت رودر روشدن با مسأله بيماري ايدز در كشور ما از پنهان كاري هايي كه توسط مسئولان و رسانه ها انجام شده آسيب ديده است و ادامه اين روند موجب افزايش شيوع ابتلا به اين بيماري مي شود.

وي افزود: بر اساس آمار سازمان جهاني بهداشت ابتلا به ايدز در دنيا بين سال هاي ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲ به ميزان ۵۰ درصد افزايش پيدا كرده است و ۲ ميليون نوجوان و جوان ۱۰ تا ۱۹ ساله در دنيا به اين بيماري مبتلا هستند.

وي ايدز را از نظر توسعه يافتگي و تلفات و تلخي كه در كام انسان ها گذاشته است به بيماري طاعون تشبيه كرد و گفت: نبايد از بسترهاي اجتماعي كنترل ايدز در كشور غافل بمانيم و بايد توجه كنيم كه تا زماني كه اين تابو شكسته نشود روند صعودي شيوع آن كنترل نخواهد شد.

پنهان‌كاري ايدز پاك كردن صورت مسأله است

وي پنهانكاري را پاك كردن صورت مسأله دانست نه راه حل و اظهار داشت: ايدز در مجموعه هاي كودكان كار، حاشيه شهرها، زندان ها به صورت قارچ گونه اي در حال رشد است و چرخه انتقال از تزريق مواد مخدر به مخاطرات جنسي تغيير يافته است.

دكتر هاشمي با اشاره به اينكه اگر نمي توانيم همه افراد جامعه را چك كنيم بايد هر طوري شده گلوگاه ها را چك كنيم، گفت: نقش گروه هاي مرجع در جامعه همچون نخبگان، روحانيون و استادان در آسيب شناسي وضع موجود و فرهنگسازي و اطلاع رساني از بقيه افراد جامعه بيشتر است.

وي افزود: همه بايد باور كنيم كه ايدز بيماري است نه ناهنجاري و بايد به بيماران احترام گذاشت و از تحقير و انگ زدن به آنان خودداري كرد.

تعداد بازدید:
7
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس:شهركرد، بلوار كاشاني، ستاد مركزي دانشگاه
كدپستي:8815713471      تلفن:5-33330061-038
تاریخ بروز رسانی 1398/12/03
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal