بیمارستان سیدالشهداء فارسان
۱۳۹۸ جمعه ۶ ارديبهشت
1395/04/21
ماگوت تراپي (لارو درماني) براي اولين بار در استان چهارمحال و بختياري

به گزارش روابط عمومي بيمارستان فارسان :بيمارستان سيد الشهداء شهرستان فارسان براي اولين بار در سطح استان در راستاي ارتقاء سطح سلامت و بهبودي وضعيت بيماران،با همكاري كادر درماني خود و استقبال از توانايي هاي پرسنل و كارشناس زخم اين بيمارستان اقاي محسن كريمي شمس ابادي ،فعال در زمينه ي زخم و استومي،اقدام به انجام ماگوت تراپي جهت دبريدمان و تسريع روند بهبود زخم هاي مزمن بيماران خود كرد.

لارو درماني يكي از روشهاي با سابقه طولاني

لارو درماني يا ماگوت تراپي روشي است كه در درمان زخم‌هاي مزمن از جمله بيماران مبتلا به زخم مزمن پاي ديابتي يا زخم بستر استفاده مي‌شود. در اين روش، از لارو نوعي مگس به نام لوسيليا سريكاتا (Lucilia sericata) كه به صورت استريل كشت داده شده‌اند، جهت درمان بيماران استفاده مي‌شود.

اين لاروها با استفاده از ترشحات خود باعث حذف بافت‌هاي مرده و عفوني شده و موجب بهبود وضعيت زخم و در نتيجه تسريع روند ترميم آن مي‌شوند.

تاريخچه :

اولين نوشته اي كه در مورد لارو درماني موجود است مربوط به كتابهاي آسماني قرآن، انجيل، تورات ميباشد. در بدن پاك و مطهر پيامبر بزرگوار حضرت ايوب (ع) زخم هاي بزرگي ايجاد مي شود، حضرت ايوب از درگاه خداوند متعال طلب كمك مي كند. زخم هاي حضرت ايوب توسط لاروهاي نوعي مگس كاملاً بهبود پيدا مي كند.

لارو درماني به عنوان يك روش درماني براي بهبود زخم هاي عفوني از قرنها قبل در ميان برخي از قبايل استراليا، برمه و قوم مايا استفاده مي شد و نمونه اي از تاثير لارو مگس ها در درمان زخم مجروحان جنگي از قرن 16 ميلادي به بعد گزارش شده است.

در حال حاضر «لارو درماني» به عنوان يك روش تاييد شده در كشورهاي مختلفي از جمله آمريكا، كانادا، انگلستان و اتحاديه اروپا و در درمان زخم‌هاي مزمن به كار گرفته مي‌شود.

مكانيسم اثر بر روي زخم:

لاروها توسط قلّّاب هاي دهاني قسمت هاي نكروزه زخم را خراش داده و با ترشح آنزيم Proteolitic بافت هاي مرده را به حالت نيمه مايع يا سوپي شكل درآورده و سپس آن را مي مكند. بزاق لاروها حاوي آنتي بيوتيك Allantoin است.

لاروها ترشحات آمونياكي دارند و PH زخم را به حدود8 الي 5/8 مي رسانند كه در اين PH كلونيزه شدن باكتريها دچار مشكل ميشود، همچنين لاروها ترشحاتي دارند كه سبب تسريع در بهبود زخم و به وجود آوردن فيبروبلاست ها مي شوند. ترشح مداوم و زياد بزاق لاروها سبب شستشوي زخم مي شود. لاروها جنب و جوش زيادي در زخم دارند كه بعلت ماساژ خفيفي كه در زخم ايجاد مي كنند سبب تسهيل خونرساني ميشوند. در قسمت سر لاروها وجود دارد كه برخورد فيزيكي آنها با ميكروب‌ها سبب نابودي قسمت قابل توجهي از آنها مي‌شود. لاروها موادي شبيه به اينترلوكين 6 و10 ترشح مي‌كنند كه سبب بوجود آوردن قيبروبلاست ها و تسريع در بهبودي زخم مي‌شوند.

مگس درماني علاوه بر اين كه براي ديابتيها مفيد است براي معالجه زخم بستر، مقابله با آبسه، زخمهاي پوستي، زخمهاي سرطاني، عفونت استخوان و زخمهاي حاصل از سوختگي استفاده مي‌شود.

روش درمان:

در ابتدا تخم مگس ها ضدعفوني شده و پس از ارزيابي كيفي و استريل بودن به ازاي هر سانتي متر زخم تعداد 5 تا 10 لارو بر روي زخم بيمار قرار داده مي شود و پس از مكيدن عفونت زخم و بهبود زخم اين لاروها زخم را ترك مي كنند.

براي زخمهاي بزرگ 50 الي 600 عدد لارو گذاشته مي‌شود. در زخم‌هاي كوچك حداكثر تا يك هفته و در زخمهاي بزرگ تا حداكثر 6 هفته درمان كامل مي‌شود، ضروري است هر سه روز يكبار لاروها را تعويض كنيم.

تعداد بازدید:
187
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:19
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس: فارسان- بلوار آيت ا... خامنه اي روبروي پمپ بنزين 
دورنگار: 37225074-038       تلفن : 37227333-038

تاریخ بروز رسانی 1398/02/06
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
Powered by DorsaPortal