مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل
۱۳۹۸ يکشنبه ۳۰ تير
1391/10/27
متضرر اصلي صدور گواهي نامه هاي خلاف واقع مردم هستند
 

دكتر منصور فيروز بخت با بيان اين مطلب افزود: متاسفانه انجام چنين اقداماتي از سوي برخي از همكاران پزشك علاوه بر صلب اعتماد نسبت به اين قشر موجب تحميل هزينه هاي مالي به متقاضيان صدور گواهي نامه مي گردد.

وي تاييد گواهي نامه هاي استعلاجي را از وظايف اداره پزشكي قانوني برشمرد و افزود: اين اداره در نظر دارد با تعامل بيشتر با مراكز متولي صدورگواهي نامه هاي پزشكي و آگاهي بخشي به آنان در خصوص معضلات اجراي مقررات لازم در اين زمينه چالش هاي پيش رو از ميان بردارد.

وي با بيان اينكه صدور گواهي پزشكي از حقوق بيماران است. تصريح كرد: اين اقدام از وظايف اخلاقي و قانوني پزشكان است كه نمي توانند از ان سر باز دارند.

وي در تعريف گواهي نامه پزشكي گفت: سندي است كه درباره سلامت يا بيماري يا امري مربوط به پزشكي توسط پزشك صادر مي گردد.

دكتر فيروز بخت، گواهي نامه معمولي، و رسمي را از انواع گواهي نامه عنوان كرد و افزود: معمولا گواهي نامه معمولي به تقاضاي خود اشخاص صادر و شامل مشخصات كامل بيمار و سير بيماري و مدت استراحت و ... وي مي باشد.

وي ادامه داد، گواهي نامه رسمي به درخواست مراجع دولتي وجهت مسائلي همچون معافيت از سربازي ، استخدامي دولت و يا خارج شدن از ان، فوت، ولادت ، عدم ابتلاء به بيماري مسري صادر مي گردد.

وي صدور گواهي از سوي مراجع قضايي را شامل گزارشات پزشكي جهت مواردي همچون : قتل، ضرب و جرح، قصور پزشكي، تعيين از كارافتادگي و سلامت رواني و...

وي دقت، به كارگيري كليه امكانات تشخيصي و ثبت تمامي مستندات، و بيان صريح و روشن علل و شرح بيماري مطابق با اصول پزشكي و پرهيز ازاستفاده از لغات و اصطلاحات پزشكي را از جمله نكاتي دانست كه بايد در صدور گواهي پزشكي به آن توجه كرد.

مدير كل پزشكي قانوني استان از پزشكان خواست پيش از صدور هرگونه گواهي از هويت درخواست كننده اطمينان حاصل نمايند چراكه هر گونه دقت و حساسيت درخصوص صدور گواهي نامه پزشكي موجب حفظ حيثيت و اعتبارپزشكان مي گردد.

دكتر فيروز بخت با بيان اينكه، صدور گواهي بدون انجام معاينات لازم و دريافت وجه از متقاضي مي تواند به عنوان جرم رشوه مورد پيگرد قرار گيرد بر لزوم توجه به رعايت همخواني مدت استراحت و نوع بيماري تاكيد كرد.

وي صدور گواهي خلاف واقع را عملي غير اخلاقي ، انضباطي و قانوني دانست و افزود: متخلفان بايد بدانند برخوردهاي قاطع وشديدي در قانون جهت برخورد با آنان در نظر گرفته شده است.

وي با اشاره به مواد 538، 539 و 540 قانون مجازات اسلامي ياداور شد، جرم صدور گواهي خلاف واقع جرم مطلق است.

فيروز بخت در اين كنفرانس مباحثي نيز پيرامون انواع گواهي هاي پزشكي از جمله ولادت، فوت و صدور جواز دفن مطرح و تصريح كرد: با توجه به حساسيت صدور انواع گواهي نامه هاي پزشكي ، پزشكان بايد نسبت به كسب اطلاعات پيرامون نحوه تنظيم و محتويات و بار حقوقي اين گواهي نامه ها اهتمام ويژه اي داشته باشند.

 

 

تعداد بازدید:
166
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس:شهركرد، بلوار كاشاني، ستاد مركزي دانشگاه
كدپستي:8815713471 تلفن : 33334497- 038
info@skums.ac.ir
تاریخ بروز رسانی 1398/04/30
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal