مرکز بهداشت شهرستان شهرکرد
۱۳۹۸ سه شنبه ۴ تير
1395/03/04
روز جهاني بدون دخانيات

هر سال، در 31 مه، برابر با 10 خرداد، سازمان جهاني بهداشت و ساير شركا در همه جاي دنيا روز جهاني بدون دخانيات را با تاكيد بر خطرات بهداشتي در ارتباط با مصرف دخانيات و دفاع از سياست هاي موثر براي كاهش مصرف دخانيات مورد توجه قرار مي دهند. استفاده از دخانيات قابل پيشگيري ترين علت مرگ و مير در جهان است و در حال حاضر مسئول مرگ يك در 10 فرد بزرگسال در سراسر جهان مي باشد. شعار روز جهاني بدون دخانيات در سال 2013: ممنوعيت تبليغات، ترويج و حمايت دخانيات مي باشد.

ممنوعيت فراگير تبليغات، ترويج و حمايت از دخانيات در چارچوب كنوانسيون كنترل دخانيات ظرف پنج سال پس از ورود به اين معاهده براي همه اعضاء ضروري است. شواهد نشان مي دهد كه ممنوعيت فراگير تبليغات دخانيات منجر به كاهش تعداد افرادي كه مصرف دخانيات را آغاز كرده و يا ادامه مي دهند، مي گردد. آمارها نشان مي دهد كه ممنوعيت تبليغات و حمايت از دخانيات يكي از مقرون به صرفه ترين روش ها براي كاهش تقاضاي دخانيات و در نتيجه جلوگيري از قرارگرفتن آن در سبد خريد مردم است.

اهداف:

اپيدمي جهاني دخانيات هر سال جان نزديك به شش ميليون نفر را مي گيرد، كه در اين ميان بيش از 600 هزار غير سيگاري به علت قرار گرفتن در معرض دود سيگار ديگران(دود دست دوم) جان خود را از دست مي دهند. در صورتي كه اقدامي صورت نگيرد، بيش از هشت ميليون نفر در هر سال تا سال 2030 به اين علت جان خود را از دست خواهند داد. بيش از 80 درصد از اين مرگ و ميرِ قابل پيشگيري، در ميان افرادي است كه در كشورهاي با درآمد كم و متوسط زندگي مي كنند. هدف نهايي از روز جهاني بدون دخانيات كمك به حفاظت از نسل هاي حاضر و آينده، نه تنها از عواقب مخرب بهداشتي است، بلكه حفاظت در برابر بلاياي اجتماعي، زيست محيطي و اقتصادي مصرف دخانيات و قرار گرفتن در معرض دود آن مي باشد. اهداف خاص از بسيج همگاني سال 2013 عبارتند از:

• ترغيب كشورها براي اجراي كامل ماده 13 قانون جامع كنترل دخانيات و دستورالعمل هاي مربوط به آن براي ممنوعيت تبليغات، ترويج و حمايت از دخانيات به طوري كه تعداد كمتري از مردم مصرف دخانيات را آغاز كرده و ادامه دهند.

• به پيش بردن تلاش هاي محلي، ملي و بين المللي براي مقابله با اقدامات صنايع دخاني درجهت تضعيفِ كنترل دخانيات، به ويژه تلاش هاي آنها براي متوقف كردن ممنوعيت فراگير تبليغات، ترويج و حمايت از دخانيات

منبع:http://www.who.int/campaigns/no-tobacco-day/2013/event/en/index.html

 

تعداد بازدید:
17
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس :  شهركرد ، خيابان شهيد باهنر -جنب مصلي امام خميني(ره)
كدپستي :        تلفن :32224489 -038
دور نگار :  32224582-038
تاریخ بروز رسانی 1398/04/04
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal