مرکز بهداشت شهرستان شهرکرد
۱۳۹۸ پنج شنبه ۶ تير
1395/07/13
همايش" تبيين سياست هاي كلي جمعيت مبتني بر سلامت مادر و كودك" در شهركرد برگزار شد
به گزارش وب دا؛ سيد راشد جزايري افزود: اين همايش در يازدهمين روز از مهرماه جاري با حضور رئيس دفتر نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه شهركرد، مدير مركز درمان ناباروري، رابطين ادارات،‌ سفيران سلامت و مراقبين بهداشت در سالن غدير اداره كل فرهنگ و ارشد اسلامي شهركرد برگزار شد.
وي، با اشاره به سياست هاي ابلاغي در 14 محور افزود: در راستاي ترغيب و تشويق و آگاهي بخشي به خانواده ها پيرامون ازدواج بهنگام و فرزند آوري سالم برنامه هاي مختلف آموزشي،‌ فرهنگي و بهداشتي در سطح استان در حال اجراست.
جزايري، تصريح كرد: همچنين در راستاي اجراي سياست هاي وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي،‌ مسئولين استاني ضمن تاكيد بر متناسب سازي سن ازدواج،‌ سلامت باروري و فرزند آوري در راستاي كاهش عوامل خطر بويژه مرگ نوزادان و مادران باردار و ارائه خدمات مشاوره ژنتيك براي پيشگيري از تولد نوزاد بيمار برنامه هاي مختلف را برنامه ريزي و به اجرا گذاشته اند.
سرپرست مركز بهداشت شهرستان شهركرد در ادامه با بيان اينكه هم اكنون حد جايگزيني جمعيت را بر اساس نرخ باروري كلي 2.1 در نظر مي گيرند افزود: كاهش نرخ باروري كلي به كمتر از حد جايگزيني با توجه به هرم جمعيتي هر كشور در طول زمان،‌ ابتدا صفر شدن شاخص رشد جمعيت و منفي شدن رشد جمعيت و همگام با آن كاهش جمعيت را بدنبال دارد.
جزايري، ‌كاهش نرخ باروري كلي به كمتر از حد جايگزيني را بعنوان خطر براي همه كشورها مطرح كرد و اظهار داشت: اكثريت قريب به اتفاق سياست هاي تشويقي دولت هاي مختلف از جمله اروپا و ژاپن كه براي ارتقاي نرخ باروري كلي اتخاذ شده اند بار مالي سنگيني براي دولت ها بوجود اورده و در مقاطعي از زمان هاي اجرا ارتقاي نرخ باروري كلي را در پي داشته اند.
به گفته وي، جمهوري اسلامي ايران از كشورهايي است كه بر اساس سرشماري سال 1385 و از حدود همان مقطع زماني نرخ باروري كلي كمتر از حد جايگزيني (1.96) را تجربه نموده است و بر اساس سرشماري سال 1390 نرخ باروري كلي كاهش بيشتري داشته و به 1.8 رسيده است.
وي ادامه داد: اگر چه در سال هاي كنوني و بر اساس اطلاعات سازمان ثبت احوال هر ساله بيش از يك ميليون نفر به جمعيت كشور افزوده مي شود پيش بيني مي گردد كه در طول زمان در صورت تداوم نرخ باروري كلي زير حد جايگزيني و ادامه وضعيت فعلي ، تعداد تولد كاهش يافته و تعداد مرگ افزايش يابد به گونه اي كه در حدود سال هاي 30-1420 اين دو مورد با هم برابر شده و ميزان رشد جمعيت كشور را صفر نمايد تداوم نرخ باروري كلي در حد كمتر از جايگيزيني پس از آن سبب رشد منفي و كاهش جمعيت خواهد شد.
وي، با تاكيد بر حفظ نسل جوان، افزايش كيفيت و كارآمدي جمعيت و انجام كار دقيق و علمي در بازنگري سياست ها، بيان داشت: مساله جمعيت و ارتقاء شاخص باروري كلي يك مساله فرابخشي بوده و همكاري سازمان هاي متعددي را نياز دارد.
رئيس دفتر نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه شهركرد، نيز در اين همايش پيرامون سلامت مادر و كودك و فرزند آوري از ديدگاه اسلام به ايراد سخنراني پرداخت.
حجت الاسلام و المسلمين ملك محمدي اظهار داشت: بر اساس تحقيقات بعمل آمده در 200 هزار خانواده از 86 كشور جهان، سلامت جسمي، روحي و رواني و افزايش اميد به زندگي ،‌ رشد شخصيت، حس ارزشمندي و استحكام خانواده از مزاياي فرزند آوري است.
مدير مركز درمان ناباروري استان نيز در اين همايش با اشاره به راه اندازي اين مركز درماني از سال گذشته و ارائه خدمات به جمع كثيري از هم استانيان و مراجعين از ساير نقاط دور و نزديك كشور افزود: ارائه خدمات در اين مركز ضمن كمك به ارتقاي نرخ باروري كلي با هدف كمك به زوجين نابارور و كاهش آلام اين عزيزان مي باشد.
دكتر سپيده ميرج افزود: در حال حاضر با پيشرفت تكنولوژي و دست يابي به روش هاي نوين درماني، مشكل ناباروري در دنيا جايگاهي ندارد و رنج ناباروري از بشريت برداشته شده است.
وي اظهار داشت: هم اكنون حاد ترين مشكلات ناباروري با روش هاي نوين پزشكي در حال درمان است و خوشبختانه با پيگيري مسئولين و مساعدت هاي وزارت متبوع به زودي امكان انجام اعمال تخصصي درمان ناباروري از جمله اي وي اف با تجهيز مركز به دستگاه هاي مورد نياز فراهم خواهد شد.
وي با بيان اينكه هم اكنون ناباروري در زوجين بويژه مردان در حال افزايش است اظهار داشت: مواد غذايي كه افراد روزانه مورد استفاده قرار مي دهند، سبك زندگي و عادات غلط و آلودگي هاي محيطي و صنعتي تاثير بسزايي در افزايش مشكلات ناباروري دارد.
دكتر ميرج ، ‌با بيان اينكه ناباروري در خصوص زوجيني مطرح است كه با گذشت يكسال از زندگي زناشويي و عدم استفاده از روش هاي پيشگيري، زوجه باردار نشده باشد افزود: تجويز داروهاي هرموني پيش از اين زمان و بدون بررسي جامع مي تواند براي سلامت مادر خطر آفرين باشد.
وي گفت: در موارد استثنايي از جمله وجود زوجين نابارور در خانواده و سن بالاي زوجه و اسپرم نداشتن مرد و ساير موارد ديگر مي توان درمان را پس از انجام بررسي هاي لازم، پيش از يكسال از زمان اقدام براي بارداري بدون استفاده از روش هاي پيشگيري از بارداري آغاز كرد.
تعداد بازدید:
19
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس :  شهركرد ، خيابان شهيد باهنر -جنب مصلي امام خميني(ره)
كدپستي :        تلفن :32224489 -038
دور نگار :  32224582-038
تاریخ بروز رسانی 1398/04/05
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal