مرکز بهداشت شهرستان شهرکرد
۱۳۹۸ پنج شنبه ۶ تير
1396/07/11
مشكلات رواني و اجتماعي گريبا‌ن‌گير سلامت سالمندان است

الهام اسكندري ظهر امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در شهركرد، با اشاره به اينكه اول اكتبر مصادف با 9 مهر‌ماه روز جهاني گراميداشت سالمند نامگذاري شده است، اظهار كرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در سراسر كشور برنامه‌هايي بر اساس شعار روز جهاني سالمند با عنوان «آينده بهتر با مشاركت سالمندان» و با محوريت تكريم، توانمند‌سازي و جلب مشاركت سالمندان اجرا كرده است.

وي افزود: بر اساس آخرين آمار در سرشماري عمومي نفوس و مسكن سال 1395 جمعيت كل كشور 79 ميليون و 926 هزار و 270 نفر بوده كه از اين تعداد 6.1 درصد جمعيت بالاي 65 سال است.

كارشناس سالمندان مركز بهداشت شهرستان شهركرد با اشاره به اينكه در حال حاضر وزارت بهداشت افراد بالاي 60 سال را به‌عنوان جمعيت سالمند اعلام كرده است، اضافه كرد: در شهركرد 8.6 درصد جمعيت شهرستان را سالمندان در بر مي‌گيرند.

اسكندري ادامه داد: با توجه به اينكه جهان به سمت تغيير الگوي جمعيتي پيش مي‌رود و كشور ما نيز در معرض پديده گذار جمعيتي به سمت سالمندي قرار دارد، ضروري است كه اين موضوع به‌عنوان يك اولويت مهم در سطح سياست‌ها و برنامه‌هاي كلان كشور قرار گيرد.

وي گفت: باتوجه به ابلاغ سياست‌هاي جمعيتي و خانواده از سوي مقام معظم رهبري با هدف فرهنگ‌سازي در راستاي تكريم سالمندان، استراتژي و سياست‌هاي سلامت سالمندان وزارت بهداشت در راستاي تحكيم ارتباط نسل جوان با سالمندان و ايجاد زمينه‌هاي مشاركت سالمندان در اجتماع مي‌تواند به‌عنوان يك گام مؤثر در رفع مشكلات رواني و اجتماعي اين قشر محسوب شود.

كارشناس سالمندان مركز بهداشت شهرستان شهركرد افزود: مشكلات عمده رواني و اجتماعي سالمندان مربوط به كنار‌گذاشتن از خانواده و فعاليت‌هاي اجتماعي اين قشر است كه با ايجاد زمينه مشاركت بين جوانان و سالمندان مي‌توان عشق و مودت را بين نسل‌ها تقويت كرد.

اسكندري ادامه داد: برنامه‌هاي وزارت بهداشت علاوه بر مشكلات عاطفي، بيماري‌هاي غير واگير مثل فشار خون، مشكلات قلبي و عروقي، تغذيه‌اي، ديابت و خدمات جامع سالمندي را كنترل مي‌كنند.

وي با بيان اينكه اميد به زندگي در راستاي برنامه‌هاي مراقبتي سالمندان در كشور بالا رفته است اضافه كرد: پيش‌بيني رشد جمعيت در كشور حدود 1.5 درصد است كه با اين رشد اميد به زندگي به 75  سال مي‌رسد و اين به اين معني است كه در 20 سال آينده تعداد افراد سالمند حدود 14.7 درصد از جمعيت مي‌شود.

تعداد بازدید:
7
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس :  شهركرد ، خيابان شهيد باهنر -جنب مصلي امام خميني(ره)
كدپستي :        تلفن :32224489 -038
دور نگار :  32224582-038
تاریخ بروز رسانی 1398/04/05
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal