مرکز بهداشت شهرستان شهرکرد
۱۳۹۸ چهارشنبه ۵ تير
1396/12/15
توصيه هاي براي خريد آجيل شب عيد

مجيد قنبريان ، با اشاره به لزوم خريد آجيل از فروشگاه‌هاي داراي پروانه كسب و شرايط بهداشتي، اظهار كرد: مردم از خريد آجيل از دوره‌گردها و دست‌فروش‌ها اكيداً خوداري كنند.

وي با بيان اينكه نبايد آجيل‌هاي رنگ شده را خريداري كرد، افزود: مصرف آجيل‌هاي رنگ شده به دليل وجود رنگ غيرمجاز موجب ايجاد حساسيت شديد و عوارض ثانويه براي افراد مي‌شود.

مدير سلامت محيط و كار مركز بهداشت شهرستان شهركرد با اشاره به اينكه فروش آجيل مخلوط غير بهداشتي است، اضافه كرد: در اين نوع آجيل مغزهاي كهنه و تازه معمولاً با يكديگر مخلوط مي‌شوند.

قنبريان ادامه داد: نگهداري آجيل در زمان طولاني به‌دليل تغييرات شيميايي كهنگي و پوسيدگي اين ماده غذايي را در پي دارد.

وي با اشاره به اينكه مصرف آجيل خام نسبت به آجيل شور در اولويت قرار دارد، گفت: مصرف نمك در آجيل زمينه ايجاد فشارخون و بيماري قلبي را در پي دارد.

مدير سلامت محيط و كار مركز بهداشت شهرستان شهركرد افزود: بهتر است در هنگام خريد آجيل پوسته‌دار به‌دليل داشتن محافظي در برابر آلودگي‌هاي ثانويه انتخاب شود.

قنبريان با بيان اينكه وجود حفره و كپك نشانه‌اي از كهنگي آجيل است، اضافه كرد: آجيل را پس از هر بار مصرف در ظرف درب‌دار و در فضاي خشك و خنك نگهداري كنيد.

وي با اشاره به اينكه بايد از خريد پسته‌هايي با شكل نامتعارف از نظر باز شدن پوسته خودداري كرد، ادامه داد: در راستاي خندان شدن پسته و فروش با مبلغ بالاتر، پسته‌هاي در بسته ابتدا در آب گرم و سپس در آب سرد گذاشته مي‌شوند كه اين امر مغز را غيرقابل مصرف مي‌كند.

مدير سلامت محيط و كار مركز بهداشت شهرستان شهركرد در آخر از مردم خواست؛ تركيبي از كشمش و برگ‌هاي خشك شده را به جاي آجيل استفاده كنند.
تعداد بازدید:
32
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس :  شهركرد ، خيابان شهيد باهنر -جنب مصلي امام خميني(ره)
كدپستي :        تلفن :32224489 -038
دور نگار :  32224582-038
تاریخ بروز رسانی 1398/04/05
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal