مرکز بهداشت شهرستان شهرکرد
۱۳۹۸ پنج شنبه ۶ تير
1397/04/31
لزوم تقويت آموزش عمومي و اجتماعي در حوزه سلامت

دكتر عليرضا رئيسي در نشست هم انديشي آموزش سلامت در ستاد وزارت بهداشت با بيان اين مطلب گفت: در زمينه كنترل بيماري هاي واگير اقدامات خوب و موثري انجام شده است. ايران در كنترل بيماري هاي واگير زبانزد جهان است. اما با تغيير چهره بيماري ها و سبك زندگي ، اوضاع بيماري ها و سلامت تغيير كرده است.

وي افزود: دو دهه پيش 70 درصد جمعيت در روستاها و 30 درصد در شهرها ساكن بودند اما اين موضوع هم اكنون برعكس است. روستاييان از نظر سطح سلامت، تسهيلات و دسترسي به سلامت در دو دهه پيش عقب بودند. اما امروزه روستاييان سواد و سطح دسترسي شان به خدمات نسبت به قبل بهبود قابل توجه اي يافته است. هم اكنون بيش از 73 درصد از مرگ ها به خاطر شيوع بيماري هاي غيرواگير است و راه مداخله در اين زمينه پرداختن به عوامل اجتماعي موثر بر سلامت است.

وي با اشاره به اين كه كنترل ريسك فاكتورها ديگر در انحصار وزارت بهداشت نيست و ما در زمينه بسيج كردن جامعه براي پيشگيري از بيماري ها نياز به تلاش بيشتري داريم، افزود: بايد سازو كاري فراهم كنيم كه سيستم دچار اختلال در خدمت رساني نشود.

دكتر رييسي افزود: آموزش در حوزه بهداشت سه وجه دارد: يكسري از آموزش ها در قالب  بسته هاي خدمتي است و چيزي فراتر از آن نيست و شامل توصيه هاي آموزشي مي باشد. دوم توانمندسازي نيروهاي حوزه بهداشت مثل آموزش بهورزي، كلاس هاي ضمن خدمت و آموزش هاي توجيهي براي بسته هاي خدمتي است و در مرحله آخر آموزش اجتماعي در سطح جامعه كه در اين زمينه نياز به تلاش مضاعف داريم.

وي ادامه داد: آموزش بايد هدفمند و ساختارمند باشد. گاهي بايد حتي مديران ساير دستگاه هاي اجرايي دراستان ها را آموزش داد و اين امر بايد بصورت مداوم و نه مقطعي انجام شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: براي ارزيابي يك سيستم بايد آن سيستم را كلي ديد. اجزاء بايد در كل ديده شوند نه فقط يك جزء را ببينيم. بايد حوزه آموزش را هم در كل سيستم ارزيابي كنيم.

وي در پايان اظهار داشت: تمام حوزه هاي سلامت شامل بهداشت محيط، بيماري هاي واگير، سلامت مادر و كودك وجه اجتماعي دارند. هر برنامه اي بايد يك پيوست اجتماعي داشته باشد./

تعداد بازدید:
36
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس :  شهركرد ، خيابان شهيد باهنر -جنب مصلي امام خميني(ره)
كدپستي :        تلفن :32224489 -038
دور نگار :  32224582-038
تاریخ بروز رسانی 1398/04/06
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal