مرکز بهداشت شهرستان شهرکرد
۱۳۹۸ پنج شنبه ۶ تير
1394/01/17
با سندرم افسردگي پس از تعطيلات چه كنيم

آنها ممكن است زندگي روزمره قبلي شان را مانند نيروي شديد جاذبه زمين پس از روزها بي وزني احساس كنند.

بار و وزن آشنايي كه ناگهان تحمل آن بسيار سخت تر از قبل مي شود. در واقع برخي از مردم دچار افسردگي پس از تعطيلات شده و بازگشت به روال عادي زندگي برايشان بسيار مشكل مي شود. اگر شما از اين نوع افراد هستيد با يك برنامه ريزي مختصر مي توانيد پس از روزهاي آرام تعطيلات، زندگي معمول تان را دوباره از سر بگيريد.

راهكارهاي ارائه شده در اين مطلب به شما كمك مي كند كه راحت تر از پس افسردگي پس از تعطيلات برآييد.

يك دوره تعطيلات به نوعي آرامش واقعي است و مي تواند فرد را براحتي گرفتار اضطراب پس از تعطيلات كند. بنابراين برنامه ريزي دقيق براي بازگشت به زندگي عادي بسيار ضروري است. در اين خصوص ترفند ساده اي مي توان به كار بست به اين صورت كه روز پس از تعطيلات را به كار كردن مشغول نشويد و اندكي وقت تان را آزاد بگذاريد. مثلا مي توانيد در اين روز اگر بايد سركار برويد، كمتر از معمول كار كنيد و بيشتر استراحت كنيد و حتي با همكارانتان از خاطرات تعطيلات و احتمالا سفرتان صحبت كنيد و تجربه هاي آنها را نيز بشنويد.

با اين روش خود را آرام آرام براي از سر گرفتن زندگي روزمره آماده مي كنيد. فصل تعطيلات در عين حال كه شادي بخش است، اضطراب آور نيز محسوب مي شود. در اين روزها اعضاي خانواده كنار هم هستند، براي يكديگر هديه مي خرند، دوست و آشنا به ديدن يكديگر مي روند و غذاهاي متنوع مصرف مي كنند، خريد و مهماني هاي لذتبخش وجود دارد و بالاتر از همه هيجان شب سال نو، كه همه اعضاي خانواده دور هم جمع شده اند، آدرنالين خون را به مقدار قابل توجهي افزايش مي دهد.

همين موضوعات بازگشت به شرايط عادي و بدون هيجان و خانه خالي از مهمان و محل كار كسل كننده را سخت كرده تا جايي كه مي تواند روحيه تان را تخريب كرده و شما را نااميد و افسرده كند و كامتان را از تصور ورود دوباره به زندگي هميشگي تلخ كند.

حتي اگر تعطيلات بسيار شادي را نگذرانده باشيد باز هم بازگشت به روال عادي زندگي كه نظم بسيار مي طلبد مشكل است. اما براي اين كه اين افسردگي را زودتر از سر بگذرانيد به خودتان بگوييد كه اين احساس عادي است و ممكن است چند روز بيشتر طول نكشد و اوضاع روحي تان روبه راه خواهد شد. در اين باره مي توانيد به تجربه هاي گذشته تان نگاهي بيندازيد.

مثلا آيا هميشه پس از تعطيلات گرفتار يكسري دوره ركود و رخوت مي شويد؟ يعني اگر پس از دو دوره تعطيلات گذشته دچار نااميدي شده بوديد پس احتمال اين كه در اين دوره هم چنين احساسي را تجربه كنيد بسيار بالاست. بنابراين با دقت بررسي كنيد چه چيزي باعث شد كه از افسردگي رها شويد و اكنون بايد چكار كنيد تا دچار اين چرخه از افسردگي نشويد و بسرعت به جنگ آن برويد.

در تعطيلات شما به اندازه كافي فرصت استراحت و آرامش داشته ايد و از زندگي پر از وقت آزاد و حتي تنبلي روزهاي آغازين سال نو بسيار لذت برده ايد.

اكنون كه تعطيلات تمام شده و به زندگي و كارتان بازگشته ايد بايد به خودتان اميدوار باشيد كه مي توانيد كارهايي انجام دهيد تا از زندگي روزمره پيشينتان ـ حتي اندكي ـ متفاوت باشد. در حقيقت هر نوع تغيير در روزمرگي براي روحيه تان خوب است و جانتان را تازه مي كند.هرگاه قرار است به برنامه هاي قبلي تان بازگرديد به خودتان بيش از حد فشار نياوريد و همه چيز را آسان بگيريد. به خودتان يادآور شويد كه تعطيلات برايتان بسيار خوب بوده و فرصتي فراهم كرده كه بتوانيد با شادابي بيشتر به كار و زندگي تان برگرديد و همه چيز را از سر بگيريد.گاهي اوقات هم ممكن است استراحت و تفريح توانسته ذهنتان را بخوبي فعال كند و شما نسبت به زندگي، حرفه، روابط و... ديد تازه اي پيدا كرده باشيد.

بنابراين بعد از تعطيلات كه باانرژي كافي به كار و زندگي تان برمي گرديد، بهترين زمان براي اعمال اين تغييرات است. با اين كار نه تنها اوضاعتان را نسبت به پيش از تعطيلات بهتر مي كنيد، بلكه بي جهت گرفتار افسردگي پس از تعطيلات نمي شويد.

اگر براي سال نو فهرستي از تصميم ها و اهدافي دست نيافتني ترتيب داده ايد و اكنون با سپري شدن تعطيلات سال نو، خود را در برابر آنها و سختي هاي عملي كردنشان مي بينيد و نگران شده ايد، خودتان را بيش از اين آزار ندهيد. به جاي اين كار، فهرست خواسته ها و اهدافتان را دوباره بررسي و اين بار براساس توان و انرژيتان برنامه ريزي كنيد. آن تصميم هايي را كه عملي كردنشان بسيار سخت است و شما را مضطرب مي كند فعلا حذف كرده و به زمان ديگري كه از حال و هواي تعطيلات بخوبي بيرون آمده ايد موكول كنيد.

اين بار موقع برنامه ريزي، دقت كنيد اهدافتان دست يافتني و كاملا منطقي باشند. مثلا براي كم كردن وزن، ناگهان در مدت زماني كوتاه به سايز دلخواه رسيدن شدني نيست. اما اگر تصميم بگيريد حداقل چند كيلو از وزنتان بكاهيد مي توان اميد داشت كه تصميم درستي گرفته ايد.

بخشي از افسردگي پس از تعطيلات به خالي شدن دور و برتان از خانواده و دوستان و آشنايانتان برمي گردد. شما كه در تعطيلات كنار عزيزانتان بوديد پس از تعطيلات ناگهان خود را تنها يا در كنار كساني مي بينيد كه بخوبي نمي شناسيد و دچار اندوه مي شويد. اما مي توانيد با حفظ ارتباطتان با دوستان و اعضاي خانواده روحيه خود را خوب نگه داريد. براي تعطيلات آخر هفته برنامه ريزي كنيد و باز هم كنار هم باشيد و با اين ترفند افسردگي را از خود دور كنيد.

براي اين كه بتوانيد هيجان مشابه سال نو را در وجود خود حفظ كنيد، مي توانيد براي خود فعاليت هاي جالب ترتيب دهيد. مثلا در يك كلاس آموزشي در زمينه فعاليت مورد علاقه تان ثبت نام كنيد يا به ورزش محبوبتان بپردازيد يا به سينما يا تماشاي تئاتر برويد. مي توانيد از دوستانتان هم بخواهيد كه همراهي تان كنند. البته بهتر است نوع فعاليت انتخابي تان با بودجه تان سازگاري داشته باشد. با اين روش مي توانيد حتي پس از پايان يافتن هيجان و شادي هاي مربوط به تعطيلات سال نو، همچنان از زندگي تان لذت ببريد.

معمولا هنگام تعطيلات افراد به خوراك خود بدرستي توجه نمي كنند و به پرخوري مي پردازند و احتمال اين كه وزنشان بالا برود بسيار زياد است و اگر شما به اين دليل نگران هستيد، خيلي ساده و راحت مي توانيد برنامه رژيم غذايي مناسب ترتيب داده و با ورزش منظم دوباره به وضع خوب سابق تان بازگرديد. پس از تعطيلات سعي كنيد غذاهايي مصرف كنيد كه هورمون سروتونين (هورمون سرخوشي و لذت) در بدنتان افزايش يابد. غذاهاي حاوي تريپتوفان ـ مانند موز، محصولات لبني، مرغ و نخودفرنگي ـ اين خاصيت را دارند.بدون هيچ عذر و بهانه اي ورزش كنيد. زيرا ورزش حال روحي تان را خوب مي كند.معمولا تعطيلات سال نو به دليل برنامه هاي تفريحي و ديد و بازديد باعث مي شود شما به مشكلات زندگي تان كمتر فكر كنيد، اما با تمام شدن اين روزها، ممكن است دوباره به ياد مشكلات و احتمالا موضوعات ناراحت كننده اي كه آزارتان داده است، بيفتيد. به جاي اين كه به دام افسردگي و غم و اندوه بيفتيد از اين فرصت استفاده كرده و از مشاوران حرفه اي براي حل مشكلات تان كمك بگيريد.

اگر از همين ابتداي سال به فكر حل مشكلات تان باشيد به احتمال زياد مي توانيد به نتيجه دلخواهتان برسيد و از شر موارد ناراحت كننده راحت شويد. اگر هم مشكلات مالي يا بدهي داريد با برنامه ريزي صحيح به كنترل وضع مالي و پرداخت بدهي هايتان بپردازيد.

از همان اولين روز كاري در ذهنتان سال پيش رو را سالي پر از موفقيت و پرانرژي تصور كنيد تا وجودتان از اضطراب آرام شده و گرفتار نگراني و افسردگي پس از تعطيلات نشود. با خود تصور كنيد در فصل هاي مختلف سال جديد مي خواهيد چه كارهايي انجام دهيد و در ذهن خود برنامه ريزي كنيد. اين كار باعث مي شود به زندگي و شروع دوباره كارها با شوق و اشتياق نگاه كنيد و افسردگي از شما دور بماند.

 

تعداد بازدید:
31
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس :  شهركرد ، خيابان شهيد باهنر -جنب مصلي امام خميني(ره)
كدپستي :        تلفن :32224489 -038
دور نگار :  32224582-038
تاریخ بروز رسانی 1398/04/06
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal