دانشکده پرستاری مامایی
۱۳۹۸ دوشنبه ۲۸ مرداد
1397/02/15
15 ارديبهشت روز جهاني ماما بر شما اساتيد و دانشجويان گرامي مبارك باد.
15 ارديبهشت روز جهاني ماما فرصتي است براي يادآوري نقش پراهميت و ويژهٔ ماماها در ارتقاي سلامت باروري و جنسي زنان و دختران و نقش حمايتي آنها در زمان پيش از زايمان، زايمان و پس از زايمان. 
 
اين روز را بر تمام اساتيد، كاركنان و دانشجويان مامايي عزيز تبريك و شادباش عرض مي كنيم. 
 
تاريخچه روز ماما
پنجم ماه مي، ازسوي سازمان بهداشت جهاني و كنفدراسيون بين المللي مامايي به نام روز جهاني ماما نام گذاري شده است. براي اولين بار در سال 1980 اين روز به عنوان روز جهاني ماما پيشنهاد و سپس از سال 1992 به صورت رسمي، به افكار عمومي جهان اعلام شد.

كنفدراسيون بين المللي مامايي هم بيانيه اي را خطاب به كليه ي سازمانها و نهادهاي بين المللي مامايي اعلام كرد و در آن از تمامي ماماها دعوت به همكاري كرد و از آنها خواست تا بيشتر از سال هاي ديگر، مرگ و ميرهاي ناشي از زايمان را به افكار عمومي مردم خود، نشان دهند .
در بخشي از اين بيانيه آمده است كه : 5 مي و مصادف با اين روز، اين كنفدراسيون از تمامي اعضاي سازمانهاي مامايي و حاميان آنها در سراسر دنيا خواست تا در روز جهاني مامايي به خيابانها بيايند. اين كنفدراسيون از سازمانهاي ملي و سرويس هاي محلي خواست تا در انجمن هاي محلي خود ترتيب راهپيمايي پنج كيلومتري را بدهند و بدين وسيله تعهد خود را در مواجهه با نابرابري هاي جهاني در مرگ و مير نوزادان و مادران نشان دهند و بر دغدغه هاي منطقه شان ، در اجراي مفاد و قوانين سرويس هاي مامايي تاكيد ورزند . 
 
This year's theme resonates with the first of ICM's three Strategic Directions, established in the 2017-2020 Strategy as Quality, Equity, Leadership. Midwives leading the way with quality care is significant in highlighting the vital role that midwives play not only in ensuring women and their newborns navigate pregnancy and childbirth safely, but also receive respectful and well-resourced maternity care that can create a lifetime of good health and wellbeing beyond the childbirth continuum.  
 
تعداد بازدید:
13
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:4
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس : شهركرد -رحمتيه -دانشگاه علوم پزشكي شهركرد - دانشكده پرستاري و مامايي 
دورنگار : 33346714   تلفن : 33335648 -038
-@skums.ac.ir

تاریخ بروز رسانی 1398/05/28
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal