معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۹ خرداد
13871024
داروي «سودوافدرين» حذف شد...

معاون غذا و داروي وزارت بهداشت:داروي «سودوافدرين» به علت سوء استفاده در ساخت مواد روانگردان حذف شد

خبرنامه غذا و دارو - دكتر رسول ديناروند در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعي فارس، افزود: توليد و مصرف مواد روانگردان صنعتي در جهان و كشور ما به شدت افزايش يافته است، گزارش پليس هم نشان مي‌دهد كشفيات اين مواد به ميزان قابل توجهي بيشتر شده است.
وي ادامه داد: گزارش‌هاي پليس نشان مي‌دهد، كشفيات مواد روانگردان صنعتي و سن‌تتيك، مانند اغلب كشورهاي جهان در كشور ما نيز به شدت افزايش يافته است، افزايش كشفيات علامت افزايش مصرف اين مواد در كشور است و البته گزارش‌هاي وزارت بهداشت هم نشان مي‌دهد توليد اين مواد و مصرف آنها در كشور افزايش چشمگيري داشته است.
وي گفت: علامتهاي ديگري هم هستند كه نشان مي‌دهند، افزايش مصرف مواد روانگردان شيميايي در كشور داشته‌ايم، از جمله افزايش ميزان استفاده از پيش نيازهاي ساخت اين مواد در كشور كه ممكن است از كشورهاي ديگر به ايران ترانزيت شود يا به افغانستان و كشورهاي مجاور برود.
وي افزود: مواد اوليه دارويي مورد استفاده در روانگردان‌هاي شيميايي به شدت از طرف وزارت بهداشت تحت كنترل است، چون ممكن است در ساخت اين مواد از جمله اكستازي‌ها و آمفتامين‌ها از داروهاي مجاز هم استفاده شود، به همين علت با همكاري ستاد مبارزه با مواد مخدر به شدت براي كنترل پيش نيازهاي ساخت اين مواد فعال شده‌ايم و سختگيري‌ها به مراتب افزايش يافته است.
ديناروند گفت: گمرگات نيز در اين زمينه فعال شده و آگاه شده‌اند، وزارت بهداشت نيز توليد مواد دارويي مورد استفاده در ساخت روانگردان‌هاي شيميايي را به شدت كنترل مي‌كند، توزيع اين داروها محدود شده است، يك نمونه آن حذف داروي سودوافدرين از فهرست دارويي كشور است كه توليد، عرضه و توزيع اين دارو ممنوع شده است.
وي افزود: ممكن است هنوز برخي داروخانه‌ها از قديم اين دارو را داشته باشند اما بعد از اتمام آن ديگر داروي سودوافدرين در داروخانه‌ها نخواهد بود.
معاون غذا و دارو گفت: حدف اين دارو به علت سوء استفاده از آن در ساخت مواد شيميايي روانگردان در داخل و حتي در كشورهاي همسايه و برگشت آن به كشور بود، زيرا مطمئن هستيم لابراتورهاي توليد اين مواد در كشورهاي همسايه فعالند و البته ساخت اين مواد در داخل كشور هم كار سختي نيست.
دكتر ديناروند گفت: ‌از داروي سودو افدرين براي ساخت مواد روانگردان گروه آمفتامين‌ها استفاده مي‌شود، حتي ممكن است از داروهاي تركيبي كه سودوافدرين در آنها وجود دارد نيز اين سوء استفاده بشود به همين علت درصدديم تا داروهاي تركيبي آن را نيز با داروهاي ديگر جايگزين كنيم تا به طور كلي تركيب دارويي سودو افدرين در كشور حذف شود.

تعداد بازدید:
1225
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:132
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس : شهركرد- بلوار آيت الله كاشاني- خيابان هواشناسي  
كدپستي :     8815713361      تلفن : 33332910  -038         
پست الكترونيك: daroo@skums.ac.ir 
تاریخ بروز رسانی 1398/03/29
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal