دانشکده فناوری های نوین
۱۳۹۸ سه شنبه ۳۰ مهر
1397/07/26
استفاده از نانوفناوري براي جلوگيري از لختگي خون در مغز پس از عمل‌هاي جراحي

 استفاده از نانوفناوري براي جلوگيري از لختگي خون در مغز پس از عمل‌هاي جراحي

گروهي از محققين دانشگاه آيوا، موفق به ابداع روشي جديد براي جلوگيري از لخته شدن خون در بيماران مبتلا به آنوريسم مغزي (بزرگ شدن موضعي بيش‌ازحد يك شريان، ناشي از تضعيف ديواره شريان) شده‌اند. در اين تحقيق كه مبتني بر فناوري نانو توسعه يافته است، متخصصيني از رشته‌هاي علوم اعصاب، داروسازي، شيمي، مهندسي پزشكي و علوم نانويي مشاركت داشته‌اند.

بنا بر گزارش «R&D Magazine»، راهكار ابداعي، مبتني بر يك پوشش نانومتري، نازك و پروتئيني است كه مي‌تواند خطر ابتلا به لخته‌هاي خون پس از عمل‌هاي جراحي را كاهش دهد. ويژگي منحصربه‌فرد اين تحقيق، مشاركت حوزه‌هاي مختلف علمي است كه موجب شده است تا يك نوآوري قابل‌توجه، با استفاده از تخصص‌هاي مختلف توسعه يابد. «ديويد هاسان»، استاد جراحي مغز و اعصاب دانشگاه آيوا و يكي از محققين شركت‌كننده در اين طرح، اظهار مي‌دارد: «تقسيم‌بندي رشته‌هاي دانشگاهي و عدم همكاري بين رشته‌اي، نمي‌تواند به پيشرفت‌هاي دارويي بيانجامد. محصولات نوآورانه، زماني تأثيرگذار و كاربردي خواهند بود كه ديدگاه‌هاي مختلف، از زيست‌شناسي گرفته تا شيمي و مكانيك، در نظر گرفته شوند».

ايده اصلي براي توسعه داروي ضد لختگي، با جستجوي راه‌هاي كاهش لختگي خون از سوي هاسان آغاز شد. وي به دنبال راهي بدون استفاده از داروهاي ضد انعقاد بود كه بيشتر بر رقيق شدن خون متمركز هستند و آن را با «سورش راگاوان»، استاد زيست پزشكي دانشگاه در ميان گذاشت. آن‌ها به مطالعات جدي‌تري پرداختند و در نهايت، به اين نتيجه رسيدند كه تخصص‌هاي بيشتر و در عين حال، متفاوت، براي اين كار مورد نياز است. در نهايت، پنج استاد و چهار دانشجو از رشته‌هاي مختلف تحصيلي، كار خود را آغاز نمودند. لايه اول مورد استفاده براي پوشش، از جنس اكسيد آلومينيوم است كه در حدود 30 نانومتر ضخامت دارد. در ادامه، دو لايه ديگر نيز به آن افزوده شد كه يكي از آن‌ها يك پروتئين سلولي خاص، به نام تروموبومودولين انساني است كه مي‌تواند فرآيند انعقاد خون را با اختلال مواجه نمايد. لايه نهايي نيز يك پوشش يكنواخت است كه تمامي لكه‌هاي موجود را پوشش مي‌دهد.

گفتني است، مراحل مختلف آزمايشي، با موفقيت انجام گرفته است و تيم تحقيق، در حال بررسي همكاري‌هاي بيشتر با صنعت، براي تجاري‌سازي نهايي محصول هستند.

تعداد بازدید:
1
نویسنده:
S.A.Hosseini
منبع:
https://lnkd.in/djVUTpn
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس : شهركرد، رحمتيه، دانشگاه علوم پزشكي شهركرد، دانشكده فناوري هاي نوين
كدپستي :                       تلفن :33331471-038
دور نگار :  33331471 -038
advancedschool@skums.ac.ir
تاریخ بروز رسانی 1398/07/29
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal