دانشکده فناوری های نوین
۱۳۹۸ سه شنبه ۳۰ مهر
1397/08/14
تكثير سلول‌هاي بنيادي خونساز بندناف در آزمايشگاه با استفاده از ريزملكول ها توسط محقق ايراني
 
 تكثير سلول‌هاي بنيادي خونساز بندناف در آزمايشگاه با استفاده از ريزملكول ها توسط محقق ايراني
 
به گزارش روابط عمومي، مرتضي ضرابي، دانشجوي مقطع دكتراي زيست‌شناسي سلولي و مولكولي پژوهشگاه رويان جهاددانشگاهي در پايان نامه مقطع دكتري خود به اثبات اين نظريه پرداخت كه استفاده‌ همزمان از ريزمولكول‌هاي SB431542، Chir9901 و Bpv كه به ترتيب مهاركننده‌ي مسير TGF-β و تقويت‌كننده‌ي مسيرهاي Wnt و Akt هستند، در محيط عاري از سرم و در حضور SCF، TPO و Flt3L، سبب افزايش 120 برابري سلول‌هاي تك‌هسته‌اي و 50 تا 70 برابري سلول‌هاي CD34+CD38- مي شود.
اين محقق پژوهشگاه رويان در اين خصوص گفت: خون بندناف به عنوان يكي از منابع ارزشمند و سهل‌الوصول سلول‌هاي بنيادي خونساز از پتانسيل خوبي در درمان انواع بيماري‌ها و بدخيمي‌هاي خوني برخوردار است. ولي تعداد اندك سلول موجود در هر واحد خون بندناف، استفاده از اين منبع را محدود به بيماران خردسال كرده‌است. در اين ميان تكثير آزمايشگاهي سلول‌هاي بنيادي خون بندناف از جمله روش‌هاي مطرح براي حل اين چالش محسوب مي‌شود؛ تا آنجا كه يك محيط كشت عاري از سرم و حاوي حداقل 3 سايتوكاين اصلي SCF، TPO و Flt3L، در سطح بين‌الملل براي تكثير بهينه‌ي اين سلول‌ها معرفي شده‌است. 
ضرابي اضافه كرد:  از آنجا كه تمايز، پيري و مرگ سلولي از مهمترين معايب اين پروتكل كشت است، شناسايي فاكتور(هاي) رشد ديگر كه بتواند جايگزين سايتوكاين‌ها شود يا اينكه حداقل، عملكرد آنها را بهبود بخشد از اهميت بسزايي برخوردار است.
به گفته اين محقق، استفاده از ريزمولكولها در فناوري توليد، تكثير و نگهداري انواع سلول‌هاي بنيادي جنيني و بالغ، در سالهاي اخير به شدت رو به گسترش است؛ چراكه ابزار مناسبي جهت كنترل انواع مسيرهاي پيام‌رساني سلولي هستند. 
وي در خصوص تحقيق انجام شده براي تكثير سلول هاي خونساز بندناف افزود: به منظور بهينه‌سازي محيط كشت سلول‌هاي CD34+، ضمن جستجو در بين انواع مسيرهاي منتهي به تكثير، تمايز و آپاپتوز سلول‌هاي بنيادي خونساز، مجموعه‌اي از 7 ريزمولكول SB، PD، Chir، Bpv، Pur، Pμ وNAM  انتخاب و به طور همزمان به محيط كشت افزوده شد. سپس با رويكرد حذفي بهترين تركيب آنها جهت القاي تكثير كارامد سلول‌هايCD34+ غربالگري شد. در هر مرحله ويژگي تكثير، خودنوزايي، كلوني‌زايي و بيان ژنهايي چون GATA1/2، BMI1 و CXCR4  در سلول‌هاي تكثيريافته مطالعه شد. علاوه بر اين در نهايت با كمك مدل موشي پيوند داخل رحمي پتانسيل پيوند سلولها در كوتاه مدت نيز مورد بررسي قرارگرفت. 
به گفته اين محقق، بطور كلي، نتايج حاصل از اين مطالعه، نه تنها يك پروتكل موثر براي تكثير سلول‌هاي بنيادي خونساز خون بندناف در شرايط آزمايشگاه معرفي مي‌كند؛ ديدگاه جديدي را نيز در خصوص مكانيسم‌هاي مولكولي حاكم بر فرايند تكثير و خودنوزايي اين سلول‌ها باز مي‌كند.
اين تحقيق در قالب پايان‌نامه مرتضي ضرابي دانشجوي دكتري رشته زيست شناسي سلولي و ملكولي با گرايش ژنتيك با عنوان " تكثير سلول‌هاي بنيادي خونساز بندناف در آزمايشگاه با استفاده از ريزملكول ها " در  پژوهشگاه رويان جهاددانشگاهي دفاع شد و نتايج آن در به صورت مقاله در نشريات معتبر
Stem cells & development و.Journal of cell & molecular medicine وCell journal به چاپ رسيده است.
تعداد بازدید:
7
نویسنده:
S.A.Hosseini
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس : شهركرد، رحمتيه، دانشگاه علوم پزشكي شهركرد، دانشكده فناوري هاي نوين
كدپستي :                       تلفن :33331471-038
دور نگار :  33331471 -038
advancedschool@skums.ac.ir
تاریخ بروز رسانی 1398/07/29
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal