دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۸/۶/۳۱
واحد علم سنجي
علم سنجی :
ديده‌باني، تحليل روند و آينده پژوهشي فعاليت‌هاي علمي– تحقيقاتي علوم پزشكي ايران بر اساس آمار انتشارات علمي نمايه شده در پايگاهاي اطلاعاتي
تاریخچه و اهداف :
هدف از علم سنجي ارزشيابي آخرين پيشرفت‌هاي فعاليت‌هاي علمي - تحقيقاتي علوم پزشكي ايران در هر گرايش علمي و عوامل موثر در رشد آن مي‌باشد. علم سنجي مي‌تواند عنصري مفيد و كارآمد براي مسئولان و برنامه‌ريزان باشد تا مديريت منابع مالي و انساني با بالاترين كارآيي انجام پذيرد. علم‌سنجي علاوه بر سنجش تحقيقات و توليدات علمي، اقدام به ارزيابي و تعيين معيارهاي مديريتي مانند بودجه، جايگاه و بازده دانشگاه‌ها و مراكز علمي مي‌نمايد.
اساس كار علم سنجي بر بررسي چهار متغير اصلي شامل موارد زیر می باشد :
- گزارش‌هاي علمي منتشر شده
- ارجاعات به نتايج يك تحقيق علمي پس از انتشار
- منابعي كه در تحقيقات علمي از آنها بهره گرفته شده است
- سابقه كاري و وابستگي موسساتي محققان و نويسندگان
علم سنجي پس از بررسي اين متغيرها، با ارائه تركيبي مناسب از شاخص‌هاي مبتني بر آنها، به تبيين روند توليد علم و بازدهي پژوهش‌هاي علمي مي‌پردازد. در حال حاضر گروه‌هاي علم سنجي در مراكز دانشگاهي همچون مركز تحقيقات سياست علمي كشور، دانشگاه علوم پزشكي تهران، دانشگاه علوم پزشكي استان فارس، دانشگاه علوم پزشكي اصفهان و مرکز توسعه و هماهنگی تحقيقات و فنآوری وزارت بهداشت مشغول به فعاليت مي‌باشند. پايگاه‌هاي اطلاعاتي شامل بانك اطلاعات مقالات علوم پزشكي ايران- ايران‌مدكس، بانك اطلاعات نشريات كشور، پايگاه استنادي علوم جهان اسلام، پايگاه اطلاعات علمي جهاد دانشگاهي، و پژوهشگاه اطلاعات و مدارك علمي ايران در نمايه‌سازي و در برخي موارد علم سنجي توليدات علوم پزشكي در ايران فعاليت دارند.
تاریخ به روز رسانی:
1392/02/04
تعداد بازدید:
8534
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal