حوزه ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۸/۱۲/۶
1391/08/14
سالانه ۴ میلیون نفر بر اثر فشار خون بالا فوت می‌کند
 

غلامعلی حبیبی در خصوص فشارخون بالا و پیامد مهم آن که ناراحتی قلبی عروقی را به همراه خواهد داشت، در گفتگو با خبرنگار سینا نیوز در شهرکرد گفت: برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی و مرگ ناشی از آن راهکارهای بسیاری اندیشیده شده است، از جمله آن روز جهانی قلب که توسط بنیاد جهانی قلب در سال ۲۰۰۰ پیشنهاد شد و هدف از بزرگداشت این روز اطلاع رسانی افراد در مورد بیماری‌های قلبی و عروقی که بزرگ‌ترین علت مرگ در دنیا هستند، معرفی شد.

وی افزود: بنیاد جهانی قلب در بیش از ۱۰۰ کشور فعالیت‌هایی را مانند غربالگری‌های سلامتی، پیاده روی‌های سازماندهی شده، برگزاری برنامه‌های دو و میدانی و آمادگی جسمانی و برگزاری گفتگوهای عمومی سلامت قلب، سازماندهی کرده است.

حبیبی با اشاره به شعار سالروز جهانی قلب در سال ۹۱ بیان کرد: این شعار تحت عنوان "سال پیشگیری ازبیماری‌های قلبی و عروقی در میان زنان و کودکان" تعیین شده است.

مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌های مرکز بهداشت استان با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین عوامل خطر آفرین سلامت قلب، بیماری پرفشاری خون است، اظهار داشت: خون داخلی شریان‌ها دارای نیرویی است که فشارخون نامیده می‌شود و مولد آن قلب است.

فشار خون تحت تاثیر عوامل گوناگون تغییر می‌کند

وی علت فشارخون بالا را ناشی از عوامل گوناگونی دانست و افزود: فشار خون در طول روز تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله وضعیت بدن، فعالیت‌های مغز، فعالیت گوارشی، تحریکات عصبی، تحریکات دردناک، مثانه پر، عوامل محیطی، مصرف دخانیات و الکل تغییر می‌کند.

وی با بیان اینکه فشار خون بالا دارای دو نوع اولیه و ثانویه است، خاطرنشان کرد: در نوع اولیه که ۹۵ درصد بیماران مبتلا به فشار خون را شامل می‌شود عوامل خطرناکی مانند سن، جنس، مصرف زیاد نمک، چاقی، دیابت و سابقه خانوادگی در بروز آن دخالت دارند.

حبیبی اضافه کرد: در نوع ثانویه تقریباً علت تمام انواع فشار خون تغییر در ترشح هورمون‌ها و یا کارکرد کلیه‌هاست. این نوع فشارخون بالا با درمان به موقع بیماری‌های زمینه‌ای، به مقدار طبیعی قابل برگشت است.

وی تصریح کرد: امروزه فشار خون بالا یکی از مهم‌ترین مشکلات سلامت عمومی و رو به گسترش در سطح دنیا است. این مساله به علت افزایش طول عمر و شیوع عوامل موثر مانند چاقی، کم تحرکی، و تغذیه ناصحیح به یک مشکل بهداشتی شایع و فزاینده در دنیا تبدیل شده است.

وی همچنین با بیان اینکه بر اساس برآورد سازمان جهانی بهداشت فشار خون بالا سبب یک مرگ از هر ۸ مرگ در دنیا می‌شود و سومین عامل کشنده در دنیاست، ادامه داد: داده‌های جهانی در سال ۲۰۰۰ نشان می‌دهد ۴ /۲۶درصد افراد بزرگسال در دنیا از فشارخون بالا رنج می‌برند و پیش بینی می‌شود در سال ۲۰۲۵ این آمار به ۲ /۲۹درصد برسد.

وی با تاکید بر اینکه درصد بیشتر فشار خون بالا شامل مردان می‌شود، اظهار داشت: در سال ۲۰۰۴ برآورد شد، حدود یک میلیارد نفر بزرگسال در دنیا مبتلا به فشار خون بالا هستند و ۴ میلیون نفر در سال در نتیجه مستقیم فشارخون بالا جان خود را از دست می‌دهند و پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۵ این تعداد به یک و نیم میلیارد نفر برسد.

وی یادآور شد: در صورتی که فشار خون بالا کنترل نشود منجر به عوارض مرگبار و جبران ناپذیری خواهد شد. معمولاً مبتلایان به فشار خون بالا نسبت به دیگران زودتر فوت می‌کنند و شایع‌ترین علت مرگ در آن‌ها بیماری‌های قلبی است. همچنین سکته مغزی و نارسایی کلیه در رده‌های بعدی قرار دارند.

وی به عوارض شایع فشار خون بالا اشاره کرد و گفت: فشار خون بالا عامل مهم بیماری کرونر قلب، ایسکمی قلبی و نیز سکته مغزی خونریزی دهنده می‌باشد و ارتباط مثبت و مستمری با آن‌ها دارد.

وی یادآور شد: از دیگر عوارض فشار خون بالا نارسایی قلبی، بیماری عروق محیطی و خونریزی ته چشم می‌باشد.

وی با اشاره به این موضوع که عوارض فشارخون بالا با کنترل صحیح فشارخون و درک بیماران از بیماری، با اطلاعات مفید و عملی که توسط کارکنان بهداشتی فراهم می‌شود بهبود می‌یابد، افزود: مدیریت بیماری فشار خون بالا نه تنها بستگی به درمان دارویی بلکه به تغییر شیوه زندگی نامناسب از جمله کم تحرکی، رژیم غذایی نامناسب، ترک دخانیات و سایر تغییرات وابسته است و عوارض فشار خون بالا بایستی توسط کارکنان بهداشتی به بیماران منتقل شود.

حبیبی به راه‌های درمان فشارخون بالا اشاره و تصریح کرد: فشار خون بالا بیماری است که معمولا در تمام مدت عمرنیاز به درمان دارد و لازم است بیمار و خانواده وی تحت آموزش قرار گیرند تا نسبت به بیماری فشارخون و عوارض آن آگاهی کامل پیدا کنند.

مدیرگروه پیشگیری ازبیماری‌های مرکزبهداشت استان در پایان اظهار داشت: برای درمان، مراقبت و پیگیری بیماری، مشارکت فرد مبتلا به فشارخون بالا و خانواده وی اهمیت به سزایی دارد که درمان آن باید متناسب با هر بیمار در نظر گرفته شود و پرونده درمانی وی دقیقاً کنترل گردد و ترکیبی از درمان دارویی و غیر دارویی باشد.

تعداد بازدید:
103
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس:شهركرد، بلوار كاشاني، ستاد مركزي دانشگاه
كدپستي:8815713471      تلفن:5-33330061-038
تاریخ بروز رسانی 1398/12/05
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal