معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۸/۱۲/۹
1397/08/21
جلسه برنامه ريزي براي هفته ي ملي ديابت برگزار شد
به گزارش روابط عمومي معاونت بهداشتي ؛ يك ميليون كودك و نوجوان كمتر از 19 سال در جهان مبتلا به ديابت نوع يك هستند
 مدير گروه مبارزه با بيماري هاي مركز بهداشت استان چهارمحال و بختياري، روند شيوع ديابت را نگران كننده دانست و افزود: در حال حاضر يك ميليون كودك و نوجوان كمتر از 19 سال در جهان مبتلا به ديابت نوع يك هستند.
دكتر محسن آذري پور افزود: افزايش شيوع بيماري ديابت در جهان، اين بيماري را به بزرگترين اپيدمي تاريخ تبديل كرده است.
به گفته وي، تا پايان سال 2017 بيش از 425 ميليون نفر از مردم در سنين 20 تا 79 سال به ديابت مبتلا بوده اند كه پيش بيني مي شود اين رقم تا سال 2045 به 619 ميليون نفر برسد.
دكتر آذري پور تصريح كرد: روند شيوع ديابت در كودكان و نوجوانان نيز نگران كننده است به گونه اي كه در سال 2015 تعداد كودكان و نوجوانان كمتر از 14 سال در جهان كه مبتلا به ديابت نوع يك هستند از مرز نيم ميليون نفر گذشت.
وي اضافه كرد: سالانه 4 ميليون نفر در اثر عوارض بيماري ديابت جان خود را از دست مي دهند و 329 ميليون نفر در جهان دچار اختلال تحمل گلوكز مي باشند كه در صورت عدم مداخله موثر اغلب آنها به ديابت مبتلا خواهند شد.
دكتر آذري پور گفت: در حال حاضر 11 درصد جمعيت بالاي 25 سال كشور مبتلا به ديابت هستند و حداقل 25 درصد آنان از بيماري خود اطلاع ندارند.
مدير گروه مبارزه با بيماري هاي مركز بهداشت استان چهارمحال و بختياري گفت: جمهوري اسلامي ايران با توجه به تعهد خود در زمينه دسترسي به اهداف سند ملي پيشگيري و كنترل بيماري هاي غير واگير در بازه زماني 1394 تا 1404 متعهد گرديده است سير صعودي شيوع ديابت را تا سال 1404 متوقف نمايد.
دكتر آذري پور افزود: در همين راستا از 19 آبان ماه هر ساله اطلاع رساني همگاني در زمينه اهميت بيماري ديابت همزمان با روز جهاني ديابت انجام مي گردد.
وي اظهار داشت: با توجه به نقش ويژه خانواده ها در رفع عوامل خطر و رفتاري قابل تغيير در جلوگيري از ابتلا به ديابت نوع 2 ، شعار روز جهاني ديابت براي دو سال متوالي ديابت و خانواده نامگذاري شده است.
وي در ادامه به عناوين ايام هفته ملي ديابت اشاره و افزود: شنبه مورخ 19 آبان ماه با عنوان "ديابت، رسانه و خانواده"، يكشنبه مورخ 20 آبان ماه با عنوان "ديابت، آموزش و خانواده"، دوشنبه مورخ 21 آبان ماه با عنوان "ديابت، تغذيه و خانواده"، سه شنبه مورخ 22آبان ماه با عنوان "ديابت، سازمان هاي مردم نهاد و خانواده"، چهارشنبه مورخ 23 آبان ماه با عنوان "ديابت، غربالگري و خانواده"، پنجشنبه مورخ 24آبان ماه با عنوان "ديابت، مشاركت هاي محلي و خانواده"، جمعه مورخ 25 آبان ماه با عنوان "ديابت، فعاليت هاي بدني و خانواده" نامگذاري شده است.
تعداد بازدید:
6
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس : شهركرد، ميدان انقلاب، معاونت بهداشتي
كدپستي :         تلفن :32224591-038
دور نگار:32224492-038
behdasht@skums.ac.ir
تاریخ بروز رسانی 1398/12/09
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal